Novinky

V této sekci serveru Pes přítel člověka se vám snažíme přinášet maximální množství aktuálních informací ze světa psů, přesto nemůžeme být všude. Pokud tedy máte takové informace, které by mohly zajímat i ostatní čtenáři našeho serveru, neváhejte nás kontaktovat na e-mailu: redakce@pespritelcloveka.cz. Rádi vaše příspěvky zpracujeme a zveřejníme v nejkratším možném termínu.

 

V č. 11 jsme vám rozhovorem představili Andreu Balákovou a jejího briarda Coreeho (Coree Avec la Force de l´Our), kterým se dařilo letos jak v klasickém výcviku, tak v pasení. Rozhovor se jmenoval „Splašené chlupy jsou můj splněný sen“ a po víkendu 18. – 19. listopadu jim můžeme znovu gratulovat. Belgický Briard klub tento víkend uspořádal Mistrovství světa FCI IPO-Obedience (C.M.B.F.) v Belgii pro plemena: Berger de Beauce (beauceron), Berger de Brie (briard), Petit Berger des Pyrénées (pyrenejský ovčák), Berger de Picardie (pikardský ovčák), Bouvier des Flanders (flanderský bouvier) a Bouvier des Ardennes (ardénsky bouvier). Roozhodčí: Oddíl A: stopa - Mr. Freddy Sermant (B), oddíl B: poslušnost- Mr. Rudy Cattrysse (B), oddíl C: obrana - Mr. Alfons Van den Bosch (B) a Mr. Bernard Roser (Fr).
1. místo v kategorii IPO1 vybojovala Andrea Baláková a Coree Avec la Force de l'Ours 262 bodů (94/76/92). MOC gratulujeme!

Čtěte dále
Publikováno: 24.11.2017 12:51:00
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: IPO

Fotosoutěž "Podzim ve všech barvách a aktivitách pokračuje až do 4 prosince! Snímky o velikosti 600 kB a více nám spolu se svým jménem a poštovní adresou posílejte na fotosoutez@pespritelcloveka.cz.
Soutěžní foto: A. Rádlová

Čtěte dále
Publikováno: 24.11.2017 9:34:30
Kategorie: Aktuální fotosoutěže
Rubrika: Prosinec

Poznáte plemeno na fotografii na straně 98 v čísle 12, které je od dnes v prodeji? Napište nám na adresu redakce@pespritelcloveka.cz spolu se svým jménem a poštovní adresou nejpozději do 4. prosince a jeden z vás získá poukaz do psího salonu Adylatre v hodnotě 900 kč.

Čtěte dále
Publikováno: 24.11.2017 9:26:30
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Blíží se konec roku a v posledním čísle nesmí chybět vánoční fotosoutěž. Posílejte nám svoje fotografie o minimální velikosti 300 kB spolu se svým jménem a poštovní adresou na fotosoutez@pespritelcloveka.cz do 15. prosince a můžete vyhrát antiparazitní přípravek Fiprotec Dog XL – antiparazitní přípravek proti klíšťatům a blechám pro psy o hmotnosti 40-60 kg ve formě spot-on (roztoku pro nakapání na kůži). Doporučená dávka je obsažena v jedné pipetě o objemu 4,02 ml. Účinnost je 5 týdnů proti blechám, 4 týdny proti klíšťatům.

Čtěte dále
Publikováno: 24.11.2017 9:20:56
Kategorie: Aktuální fotosoutěže
Rubrika: Prosinec

Proč? Poslední letošní číslo přináší velice diskutovanou novelu veterinárního zákona o hlášení počtu fen v domácnostech. Stejně tak poradíme, jak dočasky, azyly podle novely správně nahlásit. Položli jsme se několik důležitých otázek Státní veterinární správě a odpovědi najdete v čísle 12 PPČ!
Rozhodli jste se pořídit psa z útulku? Na co všechno je potřeba myslet předem? Proč je důležité si tento závažný krok velmi dobře promyslet? Co pro vás má být podstatné nejen při výběru? Své zamyšlení přináší naše šéfredaktorka S. Čermáková.
Vánoce, Vánoce… a jsou tady zase! A všechno voní… Jak vnímá vůně Vánoc náš pes, kterého čich je neporovnatelně citlivější než lidský? Dozvíte se v Tématu měsíce, které přináší také vánoční tipy na dárky pro vás i vašeho čtyřnohého kamaráda. Nechybějí ani recepty na dobroty pro vašeho čtyřnohého mlsouna.
Pokračujeme seriálem o border koliích a řekneme si něco o epilepsii – jak se k této nemoci stavějí chovatelé a klub tohoto plemene? Kde najdete informace o postižených jedincích?
Plemenem měsíce je malý knírač – odvážný hlídač i laskavý přítel, který ani po staletích neztratil žádnou ze svých skvělých vlastností rodinného a sportovního psa. Nenechte si ujít jeho portrét a rozhovory s výcvikáři těch nejspěšnějších malých kníračů u nás.

Čtěte dále
Publikováno: 23.11.2017 11:44:26
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní

Na Písecku byla v tomto týdnu potvrzena Aujeszkyho choroba u uhynulého loveckého psa. Pes se s největší pravděpodobností nakazil od divočáka, s nimž přišel do kontaktu během lovu. Jedná se o druhý potvrzený úhyn psa na tuto nákazou na území České republiky v letošním roce. V tuzemských chovech domácích prasat se nebezpečná nákaza nevyskytuje a ČR si díky tomu udržuje status „země prosté“ této nákazy. U  divokých prasat je však onemocnění poměrně rozšířené. Státní veterinární správa (SVS) proto znovu upozorňuje lovce, aby se snažili zabránit svým psům v přímém kontaktu s divočáky. Chovatelé hospodářských zvířat by pak měli dodržovat preventivní opatření proti zavlečení nákazy. Pro člověka není nemoc nebezpečná, pro psy a další domácí zvířata je však smrtelná.

Čtěte dále
Publikováno: 23.11.2017 10:39:05
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní
Výzva pro majitele border teriérů!

Do připravovaného portrétu plemene border teriér sháníme kvalitní fotografie. Chcete-li mít fotku svého psa v časopise, posílejte nám snímky (postoje ve všech barvách, z výstav, práce, sportů, portréty hlav, fotky ze života, štěňata, úprava srsti apod.) o minimální velikosti 600 kB na redakce@pespritelcloveka.cz nejpozději do 1. prosince.

Vlastníte špičkového border teriéra ve standardní úpravě a chcete ho mít na titulce Psa? Jste z Prahy a okolí? Ozvěte se nám na redakce@pespritelcloveka.cz nejpozději do 1. prosince!

Publikováno: 22.11.2017 10:39:01
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: III. skupina

Výcvikové centrum Helppes vás srdečně zve na Mikulášskou pro všechny hodné (i zlobivé) pejsky. Bude se konat v sobotu 9. prosince v 10.30 ve výcvikovém areálu Helppes v pražském Motole.

Čtěte dále
Publikováno: 16.11.2017 8:44:01
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Canisterapie

Je těžké jezevčíka vycvičit? Lidé se často bojí jejich paličatosti… Jak vnímá specifika povahy jezevčíka vítězka Memoriálu Jiřího Bodejčka (lesní a barvářské zkoušky jezevčíků a teriérů), Ing. Michaela Přibáňová, chovatelka drsnosrstých standardních jezevčíků, rozhodčí z výkonu a exteriéru a poradkyně chovu? To najdete v aktuálním čísle našeho časopisu č. 11!

„Mně nikdy jezevčík nepřipadal ani paličatý, ani složitý na výcvik; naopak, většina z nich za pamlsek a dobré slovo udělá ochotně cokoliv. Je pravda, že po zlém se s nimi moc nepořídí, uzavřou se do sebe, jdou spíše proti člověku a lidé pak mají pocit, že jsou paličatí, agresivní a dělají naschvály, ale není tomu tak. Při tréninku je samozřejmě potřeba znát historické pozadí využití jezevčíka. Když plemeno vznikalo, nikdo po něm nechtěl, aby umělo nějaké těžké cviky, ale aby bylo ostré a vešlo do nory bojovat s mnohem větším nepřítelem, a aby tam samostatně vyřešilo všechny problémy, protože uvnitř nory mu člověk nijak nepomůže.
Výcvik jezevčíka je velmi jednoduchý, pokud člověk přistoupí na to, že nechá většinu věcí na psovi a že minimálně první lovecká sezóna je k tomu, že se pejsek vše učí a poznává, a tudíž ještě nemusí být 100% pomocníkem. Dělá chyby a občas se při lovu zamotá tak, že se nedokáže sám vrátit, takže na něj budeme čekat nebo objíždět revír, zatímco všichni ostatní už se budou hřát v hospodě. Největší problémy a nedorozumění s jezevčíky vznikají, pokud si je lidé pořídí jen proto, že se jim líbí a že jsou malí a skladní a pak je překvapí probuzené lovecké vášně."

Čtěte dále
Publikováno: 16.11.2017 7:48:12
Kategorie: Výcvik a sport
Rubrika: Myslivost

Mezi nejčastější problémy, které se na sociálních sítích řeší majitelé border kolií, najdete pasení aut, štěkání, ničení bytu nebo zahrady, ignorování majitele, tahání na vodítku, nervozita a často i zdánlivá agresivita. Mezi časté dotazy také patří, kolik hodin denně potřebuje border kolie k tomu, aby byla dostatečně unavená. S tím vším souvisí přetěžování štěňat, a také nejdůležitější věc, že majitelé neučí své psy odpočívat. Majitelé by si měli především uvědomit, že border kolie je pes jako každý jiný. Zároveň by ale měli dokázat respektovat specifika, které se s tímto plemenem pojí. Proto si ji přece pořizují, pro její úžasné vlastnosti, pro neuvěřitelnou inteligenci a schopnost učit se novým věcem. Tak jako se ale dokáží učit novým věcem, dokáží se velmi rychle naučit něco, co nás později obtěžuje a co pak velmi obtížně odnaučujeme. A protože všechno souvisí se vším, jsou majitelé borderek vděčnou cílovou skupinou pro nejrůznější psí psychology a trenéry pozitivní motivace. Vůbec si nemyslím, že je na tréninku pozitivní motivace všechno špatně. Každá aktivita, kterou se svým psem děláte, vás sbližuje a posouvá dál. Možná by ale více než konzultace s „psím psychologem“ pomohlo, kdyby majitelé pracovali na vztahu se svým psem a dali životu s ním jasný řád a pravidla. A v tom vám může pomoci náš NOVÝ seriál věnovaný jen tomuto plemeni, který připravují JEN lidé, co borderky znají a mají co říci…

Čtěte dále
Publikováno: 15.11.2017 12:12:23
Kategorie: Plemena psů
Rubrika: I. skupina