O slinivce

„Vážená redakce,
mám psa německého ovčáka, kterému byla diagnostikována nedostatečná funkce slinivky. Řídím se doporučením veterináře, krmím speciálními granulemi, přidávám enzymy apod. Pes na speciálních granulích neprospívá. Začala jsem shánět informace o krmení masem (+ přílohy + enzymy apod.). Zjistila jsem, že – bohužel – psů s nemocnou slinivkou je hodně, ale informací již moc ne. Hodně majitelů postupuje metodou pokus – omyl…“
Tak začíná příběh naší čtenářky, který najdete v aktuálním čísle PPČ č. 10, spolu s obsáhlým článkem MVDr. Milana Štourače, jehož hlavní téma je tedy jasné - SLINIVKA psa. Víte například, že bylo prokázáno, že onemocnění meziobratlových plotének nebo poranění míchy může způsobit onemocnění slinivky? Vysvětlení můžeme najít ve staré čínské medicíně. Úrazy nebo onemocnění, které vedou k přetížení toku energie v oblasti přechodu hrudní a bederní páteře, oslabují žaludek a slinivku, čímž se zvyšují šance na jejich onemocnění.

Onemocnění slinivky – pankreatitidu obecně můžeme rozdělit na akutní a chronickou. Akutní onemocnění se projevuje v řádu hodin velmi závažnými, až život ohrožujícími klinickými příznaky, chronická forma může dlouhou dobu, v řádu měsíců i let, zůstat nepovšimnutá. Při jakémkoliv poškození buněk slinivky může vést k uvolňování „poškozených“, tedy již aktivovaných trávicích enzymů, tím dochází k natravování okolních struktur, tedy samotné slinivky nebo okolní tukové tkáně. Pokud se tyto předčasně aktivované formy enzymů dostávají do dutiny břišní, poškozují břišní výstelku a další orgány v dutině břišní, v podstatě je natravují.
Je důležité poznamenat, že akutní a chronická pankreatitida se vzájemně nevylučují – například akutní pankreatitida může vést k chronické pankreatitidě a je možné, že u psů s chronickou pankreatitidou se vyskytnou epizody akutní pankreatitidy.
S akutní formou se ve vysoké frekvenci velmi často setkávám v období Vánoc a Nového roku, kdy psům bývá dopřáváno krmivo, s nímž se během roku prakticky nesetkávají, a to ještě v množství větším než malém."

Kompletní materiál najdete v Pes přítel člověka č. 10, je stále v prodeji!


Publikováno: 9.10.2017 16:34:33
Kategorie: Ostatní
Rubrika: Ostatní